Jak zdarma zálohovat web, krok za krokem​

březen 24, 2019

Kateřina Sovadinová

Zálohovat?! Většina lidí to bere jako nudnou a zbytečnou záležitost, ale představte si, že trávíte hodiny a hodiny šperkováním vašeho webu jen pro to, aby to najednou všechno zmizelo. Už samotná představa je absolutní noční můrou. Vynaložit tolik úsilí a ono to pak všechno zmizí mrknutím oka?

Prevencí je záloha.

Ničím jiným téhle noční můře nepředejdete. Zálohovat je základní částí správy vašeho webu. Přesto je to často opomíjenou činností. Zálohovat stojí něco kolem 5 minut, nezálohovat stojí vaše nervy, hodiny práce navíc, oči plné vzteku a slz se zarytými sliby: Odteď už budu zálohovat každý ťuk.

1) Co zálohovat?

Ve WordPressu se data nacházejí na dvou místech: v souborech a v databázi. Takže budete zálohovat databázi a soubory.

Soubory jsou zdrojové kódy, pluginy, šablony, které jste stáhli a také všechny vaše obrázky ve všech velikostních variantách.

Nicméně pro zálohu celého WordPressu to nestačí. Veškeré nastavení, texty, komentáře jsou uložené v databázi

2) Kdy zálohovat?

Zálohu provádějte pravidelně. Záleží, v jaké fázi vývoje vašeho webu jste. Čím více upravujete, tím více zálohujte. Pokud máte váš web v nějaké stabilnější fázi vývoje zálohujte si např.  1x měsíčně.

Zálohujte vždy než budete:

  • aktualizovat wordpress
  • aktualizovat šablony
  • aktualizovat pluginy

3) Jak zálohovat?

Zálohovat váš web lze dvěma způsoby. Manuálně – což je pro začátečníky obtížnější varianta nebo automaticky.

manuálnímu zálohování se budete potřebovat přihlásit např. přes Total Comander do ftp a z ftp stáhnout celou složku www. V tomto kroku jste stáhli soubory. Dále musíte stáhnout ještě databázi. Od vašeho hostingového poskytovatele jste při zřízení databáze dostali email s přístupovými údaji. Pro Wedos se budete přihlašovat zde: https://pma-old.wedos.net/. Vyplníte své přihlašovací údaje. V levém sloupci vyberete databázi.

a) Kliknete na Export.

b) Poté na Proveď.

Databáze se vám začne automaticky stahovat do vašeho počítače.

 

 

Druhá varianta je pro začátečníky podstatně jednodušší. Přihlásíte se do svého WordPressu a stáhnete si zdarma plugin BackWup.  (Pluginy – Instalace pluginů – Vyhledat BackWup – Instalovat -Aktivovat.)

a) V levém menu WordPressu klikněte na BackWup – Add new job – Vyplňte název zálohy – Vyberte kam chcete zálohu uložit (na obrázku je možnost uložení do složky na počítači – Dole uložte.

 

 

b) Klikněte na Run now. Tím se začne vytvářet vaše záloha, kterou si následně v odrážce Backups budete moci stáhnout do vašeho počítače.

 
 
4) Kam zálohovat?

Zálohujte minimálně na dvě spíše tři místa. Uvedu zde pár osobních tipů, které využívám já.

  1. Složka v počítači

  1. Externí disk nebo USB

  1. Google disk – 15G ZDARMA

PŘESNÝ PLÁN, jak vytvořit prodejní web za minimální náklady

Přidejte se do FB skupiny Pánem svého webu & získejte nové přátelé!

Připojte se zdarma ke skupině lidí, kteří se vzájemně podporují v tvorbě svého webu...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jaké nástroje musíte znát, bez kterých se vaše online podnikání neobejde?

Stisknutím tlačítka dáváte souhlas se zpracováním údajů pro zaslání příslušného materiálu a pravidelných emailových tipů po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.

ANO,

PŘIHLAŠUJI SE DO 10DENNÍ VÝZVY

Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním pro zaslání příslušného materiálu a pravidelných emailových tipů po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.